0

Potisk plastových karet

Plastová karta, ať už zákaznická, klubovávěrnostní nebo slevová je zároveň vaší „vizitkou“.

Vybočte z řady a pochlubte se Vašimi kartami – máme pár tipů, jak vyladit vaše plastové karty, že se s nimi budou chlubit i vaši zákazníci. Jedná se o běžně využívané technologie po celém světě. U nás však už méně.  Základem karty je pěkná grafika, která není nutně „přeplácaná“ barevnými motivy. Moderní trendy naznačují, že in jsou právě střízlivé elegantní motivy založené klidně i dvou barvách.

Tento článek o potisku plastových karet platí také pro potisk čipový karet jak s kontaktním, tak i sbezkontaktním čipem.

Od 100kusů dnes tiskneme digitální ofsetovou technologií. Malonákladové tiskárny (termotransferové aretransferové) slouží především pro množství od 1 do 100ks. Jejich náklad na potisk jedné karty je fixní a nemění se s přibývajícím množstvím.

 

Jak plastové karty vznikají?

V případě ofsetové technologie se karty předtisknou na velký arch (např. 5×9 karet). Z potištěného archu se skládá sendvič (plastové jádro, potištěné archy z obou stran a laminace). Vše se za velké teploty a tlaku slisuje dohromady a po vychladnutí vysekává na jednotlivé karty. Potisk karet lze vyšperkovat hned zpočátku výroby metalickým tiskem, který imituje zlatý, případně stříbrný podklad karty. Nevýhodou je, že kvůli barevnému podkladu může docházet ke zkreslení natištěných barev. Možný je také pouze částečný metalický podklad. Nános metalické barvy je vynechán v místech následného tisku barvou. Tato technologie náročnější na přesnost je však vysoce efektní – kontrast mezi barvami tiskem, který není zbarvený metalickým podkladem.

V případě laminace můžeme zvolit více typů povrchů. Základními povrchy jsou


 lesklýmatný nebomrazivý. Lesklý povrch je prakticky běžný, matný již méně a s mrazivým se u nás příliš nesetkáme. Matný povrch karet, který není u nás příliš využíván je sice náchylnější poškrábání, ale v případě dalších povrchových úprav vypadá velmi elegantně.  Mezi povrchové úpravy se řadí např. parciální lak – vrstva laku tvoří na matném povrchu lesklý plastický efekt. Parciální lak může zvýraznit některé prvky na kartě nebo např. na celém černém povrchu nenápadně zvýraznit logo (viz obrázek*). K povrchovým úpravám patří také hotstamp. Vyrobením raznice vznikne prakticky razítko, které nanáší na karty ornament, logo nebo text atd. pomocí horka a úderu skrze barevnou fólii.

Vaše karty můžete odlišit také vlastním tvarem nebo volbou transparentní karty. I tyto varianty najdete níže v obrázkách pro názornou ukázku.

Další možnosti využití najdete přímo na tomto odkaze EDB v článku, který pojednává o identifikačních kartách a příšlušenství.

Věřím, že najdete inspiraci, chuť a odvahu odlišit se od konkurence a přinést svým zákazníkům další hodnotu navíc.